Dobšinské „plagáty“

vydáno 24. června 2010, autor SchemberaM, přečteno 2884x

19-20.06. 2010 Tým SVC Náchod Motorsport zavítal do malebného slovenského městečka Dobšiná na pomezí Slovenského ráje, aby sbíral další body do seriálu Mezinárodního mistrovství České republiky závodů automobilů do vrchu.

titulka

Za náchodský tým soutěžili Vladimír Vitver (třída E1-2000), Martin Novotný (třída CN-2000) a letos prvně taktéž předloňský mistr republiky kategorie I Jaromír Malý (třída A+2000). Dobšiná je známá nádhernou přírodou, velmi dobrou organizací závodu, spoustou diváků kolem trati, ale taktéž početným zastoupením jedné menšiny, jejíž potomci mladší patnácti let používali nejčastěji slovní spojení „Ujo, máte plagáty?“ a „Dajte cígo“. Pravdou je, že nezůstalo jen u cigaret, neboť v době nepřítomnosti osazenstva týmového zázemí ze stolů mizely nejen tabákové, ale i masné výrobky.

Ve startovním poli se sešlo více jak 80 závodníků, kteří bojovali nejen s časem, ale i s velmi proměnlivým počasím, přičemž převládalo spíše to srážkové, teprve až v nedělním závodě se kolem poledne objevilo sluníčko a jezdilo se poprvé na suché trati.

V sobotním závodě dosáhnul Martin Novotný pyrrhova vítězství, neboť skončil v celém startovním poli na páté příčce absolutně, což je na speciál disponující pouze dvoulitrovým motorem velký úspěch, nakonec byl ale hodnocen pouze ve volném závodě, protože si zapomněl vzít na závodní jízdu jeden z bezpečnostních doplňků jezdce, který je pro bodování do MMČR povinný. V nedělním závodě již žádnou svoji povinnost nezanedbal, ale díky suché vozovce získaly vozy F3000 výhodu přenosu vyššího výkonu na vozovku a Martin obsadil osmou příčku absolutně. Po dobšinském závodě drží Martin desátou pozici v absolutním hodnocení seriálu i v hodnocení kategorie otevřených vozů.

Vladimír Vitver soutěžil celý víkend s osvědčeným vozem Lotus WR-9/2, který je osazen dvoulitrovým motorem, ale který dává i soupeřům s mnohem silnějšími vozy jasně najevo, že se mu mají dívat na záda. Po oba dny Vladimír vyhrál svoji dvoulitrovou třídu a ve skupině závodních vozů (E1) skončil v sobotu druhý a v neděli na třetím místě, kdy jeho soupeři byli pouze Dan Michl a Martin Koiš (oba s vozy nad dva litry objemu válců). Vladimír drží po tomto závodě v hodnocení seriálu 12. místo absolutně a druhé místo v kategorii cestovních vozů.

Jezdcem, který poprvé startoval za tým SVC byl o víkendu Jaromír Malý s vozem Subaru Impreza. Jaromír soutěží již více jak 30 let a je předloňským mistrem seriálu Mezinárodního mistrovství ČR v kategorii cestovních vozů. Jardovým hlavním konkurentem byl o víkendu slovenský závodník Igor „Ano paně“ Drotár (Škoda Fabia WRC), který jako jediný byl schopen Malého porážet, takže Jaromír bral po oba dny stříbrný pohár jak ve třídě, tak ve skupině „A“. Rodák ze Dvora Králové si drží v hodnocení seriálu momentálně pátou příčku v kategorii cestovních vozů a první příčku skupiny A.

Dalším závodem s účastí týmu je italské Trento-Bondone, tedy závod závodů evropského kontinentu, který měří necelých 18km a obsahuje 300 zatáček. Tento závod se koná první červencový víkend v italském alpském městě Trento.